Skip to main content
Slovakia

Medzinárodné rozmery poistení a zdaňovania

Medzinárodný rozmer sociálneho a zdravotného poistenia a zdaňovania príjmov zamestnancov
  • Sociálne poistenie na Slovensku upravuje predovšetkým zákon č.  461/2003 Z.  z. o sociálnom poistení. V širšom kontexte je potrebné zohľadňovať aj európske Nariadenie EP a Rady (ES) č.  883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia vzťahujúce sa na členské štáty EÚ/EHP a Švajčiarsko a jeho vykonávacie nariadenie č.  987/2009bilaterálne medzinárodné zmluvy, ktoré má SR uzavreté v oblasti sociálneho zabezpečenia.

    Koordinácia systémov sociálneho zabezpečenia je súbor pravidiel, ktorých zámerom je zlepšiť efektivitu spolupráce príslušných inštitúcií, zodpovedných za aplikáciu ­pravidiel sociálneho zabezpečenia v rámci členských štátov EÚ/EHP a Švajčiarska. Uplatňuje sa na Slovensku od vstupu do EÚ od 1. mája 2004. Hlavnou zásadou európskeho ­nariadenia je, že zamestnanci, na ktorých sa koordinačné predpisy vzťahujú, podliehajú právnym predpisom len jedného členského štátu. Obvykle sa na osobu uplatňuje legislatíva členského štátu, v  ktorom činnosť ako zamestnanec vykonáva. Zamestnávateľ so zamestnancom v inom členskom štáte plní povinnosti podľa legislatívy platnej na území štátu miesta ­výkonu činnosti zamestnanca.

    V niektorých situáciách sú však opodstatnené aj iné kritériá, ako je skutočné miesto výkonu práce. Ide napríklad o dočasné vyslanie zamestnanca do iného členského štátu, alebo keď osoba pracuje v dvoch alebo vo viacerých členských štátoch.

    Video nahrávka z webinára: "Sociálne zabezpečenie a zdaňovanie príjmov z pohľadu zamestnávateľa v medzinárodnom kontexte" (jeseň 2022)
    Časť 1: Vysielanie zamestnancov na zahraničné pracovné cesty, prezentácia
    Časť 2: Sociálne poistenie a zdaňovanie príjmov v medzinárodnom kontexte, prezentácia
    Časť 3: Prípadové štúdie a diskusia

    Podklady k sociálnemu zabezpečeniu študentov, doktorandov, vysokoškolských učiteľov a výskumných pracovníkov pri mobilite z/do EÚ a z/do tretích krajín zo seminára EURAXESS (jar 2019)

    Ďalšie relevantné zdroje:
    Your Europe: Vysielanie pracovníkov do zahraničia
    EURES: Vysielanie zamestnancov a SZČO do zahraničia – dokument A1 (aktualizácia v 2020)
    Národný inšpektorát práce: Styčné orgány v členských štátoch EÚ pri vysielaní zamestnancov
    Sociálna poisťovňa: Práca v EÚ/EHP/CH/GB

     

  • Zdravotné poistenie na Slovensku upravuje predovšetkým zákon č.  580/2004 Z.  z. o zdravotnom poistení. V európskom kontexte je, identicky, ako pri sociálnom postení, potrebné zohľadňovať aj európske Nariadenie EP a  Rady (ES) č.  883/2004 o  koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia vzťahujúce sa na členské štáty EÚ/EHP a Švajčiarsko a jeho vykonávacie nariadenie č.  987/2009. Bilaterálne medzinárodné zmluvy, ktoré má SR uzavreté v oblasti sociálneho zabezpečenia s tretími krajinami, môžu taktiež obsahovať ustanovenia o poskytovaní dávok zdravotného poistenia a zabezpečenia.

    Prezentácia všeobecnej zdravotnej poisťovne - Zdravotné poistenie študentov, doktorandov, a zamestnancov pri mobilite z/do štátov EÚ a z/do tretích krajín zo seminára pre zástupcov VŠ a výskumných organizácií (2019)

    Prezentácia - Zdravotné poistenie migrujúcich osôb

     

     

  • Z pohľadu zamestnávateľa je pri zamestnávaní cudzincov potrebné si vopred zistiť, či s danou krajinou, z ktorej cudzinec prichádza, je uzavretá zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia. Aktuálny zoznam platných a účinných zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia je k dispozícii na web stránke Ministerstva financií SR a aj na portáli Finančnej správy SR.

    Je potrebné určiť, v ktorom štáte je zamestnanec daňovým rezidentom. Ak existuje zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia, má prednosť pred národnou legislatívou. Ak takáto zmluva neexistuje, postupuje sa podľa ustanovení Zákona o dani z príjmov č.  595/2003 Z.  z. (§  2)

     

     


    Dvojité zdanenie

    Problematika dvojitého zdanenia je upravená v §  45 Zákona o dani z príjmov.

    Na základe dvojstranných zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia sa pri určovaní daňovej rezidencie zohľadňujú nasledujúce faktory (zvyčajne článok  4 týchto zmlúv), pričom stanovenie rezidencie postupuje porade podľa týchto bodov (napr. ak sa rezidencia rozhraničí na 1. bode, už sa nepostupuje ďalej):

    ·         existencia stáleho bytu,

    ·         užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životných záujmov),

    ·        miesto, kde sa osoba obvykle zdržiava

    ·         štátne občianstvo

    ·         dohoda kompetentných orgánov zmluvných štátov.

    Pri určení krajiny, kde bude musieť daňovník zdaňovať príjem (a teda aj platiť preddavky), je dôležité zistiť, či zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia s cieľovou krajinou obsahuje špeciálne ustanovenia pre zdaňovanie príjmu učiteľov, výskumníkov, lektorov alebo študentov (vrátane doktorandov) (zvyčajne články  20 resp. 21). Tieto články môžu napríklad ustanoviť, že príjmy zahraničného učiteľa, či výskumníka, za jeho pedagogickú, či výskumnú činnosť, po dobu nepresahujúcu určité obdobie (typicky prvé 2  roky) sa zdania v domovskom štáte, z ktorého prišiel, nie na Slovensku. Ide o výnimku zo všeobecného pravidla, nakoľko v zásade by sa mala uplatňovať legislatíva štátu, v ktorom pracuje. Ak takýto článok  zmluva neobsahuje, alebo sa na danú osobu jeho ustanovenia nevzťahujú, postupuje sa podľa článku, upravujúceho zdaňovanie v prípade zamestnania/závislej činnosti (ak je to relevantná forma činnosti).

    Znenie relevantných článkov v pre výskumníkov a študentov v zmluvách o zamedzení dvojitého zdanenia (dokument)

    Prezentácia zo semináru EURAXESS ohľadom daňových povinností výskumných pracovníkov a doktorandov v prípade pobytu v zahraničí (jar 2019)

    Video nahrávka z webinára: "Sociálne zabezpečenie a zdaňovanie príjmov z pohľadu zamestnávateľa v medzinárodnom kontexte" (jeseň 2022)
    Časť 1: Vysielanie zamestnancov na zahraničné pracovné cesty, prezentácia
    Časť 2: Sociálne poistenie a zdaňovanie príjmov v medzinárodnom kontexte, prezentácia
    Časť 3: Prípadové štúdie a diskusia