
Podpora rozvoja kariéry výskumníkov
Vytvorenie atraktívnych pracovných podmienok a aktívna podporu kariérneho rozvoja výskumných pracovníkov sú kľúčovým aspektom inštitucionálnych stratégií v čoraz viac konkurenčnom medzinárodnom výskumnom prostredí. V tejto sekcii nájdete prehľad zdrojov a nástrojov, ktoré môžu výskumné organizácie využiť pri tvorbe či skvalitňovaní služieb kariérnej podpory. Sekcia stručne predstavuje aj rámec, ktorý pre podporu kariérneho rozvoja výskumníkov vytvárajú politiky v rámci Európskeho výskumného priestoru. Ponúka taktiež príklady dobrej praxe z vysokých škôl a výskumných inštitúcií v zahraničí.
Praktické nástroje a zdroje
Pokiaľ sa vaša organizácia rozhodne pre systematický prístup k podpore kariérneho rozvoja, využite nástroje, ktoré vám pomôžu vytvoriť komplexnú inštitucionálnu stratégiu.
REFLEX je praktický nástroj na podporu mapovania a tvorby inštitucionálnych stratégii kariérového rozvoja výskumníkov. Základom je modelová schéma, ktorá sumarizuje viac ako 40 aktivít, ktoré môžu inštitúcie realizovať v oblasti podpory profesionálneho rozvoja ich výskumníkov. Tieto aktivity pokrývajú päť kľúčových oblastí profesionálneho rozvoja výskumníkov a to:
- Rozvoj akademických zručností
- Mobilita
- Networking
- Rozvoj zručnosti pre pôsobenie v neakademickom sektore
- Kariérové poradenstvo
Prehľad jednotlivých modulov v slovenskom jazyku nájdete tu.
Na čo je možné schému využiť?
- Využite schému na facilitáciu diskusie o možnostiach podpory rozvoja profesionálneho rozvoja výskumníkov na vašej inštitúcii. Príklady takéhoto využitia schémy nájdete v publikácii sumarizujúcej priebeh workshopov v piatich partnerských krajinách projektu REFLEX. Užitočnou pomôckou pre facilitáciu sú kartičky REFLEX, ktoré si môžete stiahnuť tu.
- Otestuje aj online aplikáciu REFLEX, ktorá môže byť dobrou pomôckou najmä pri spoločnom mapovaní aktivít, ktoré už na vašej inštitúcii v oblasti profesionálneho rozvoja výskumníkov existujú. Pozrite si krátky návod na používanie aplikácie a presvedčte sa o jej užívateľskej nenáročnosti.
Ak uvažujete o tréningových aktivitách pre doktorandov, môžete sa inšpirovať tréningovým programom vytvoreným v projekte CARLiS. Program zahŕňa súbor kurzov a aktivít zameraných na zručnosti v štyroch oblastiach: kariérne stratégie, prenos vedomostí, podnikanie a mäkké zručnosti. Pozostáva zo základných kurzov a rozširujúcich kurzov. Inštitúcie realizujúce obdobný tréningový program nemusia realizovať všetky aktivity – môžu si vybrať tie, ktoré najlepšie zodpovedajú ich aktuálnym potrebám a možnostiam. Viac informácii o programe nájdete na stránke projektu CARLiS.
Európsky portál ponúka viacero nástrojov určených organizáciám. Zistite viac tu.
Politiky podpory rozvoja kariéry vo výskume
Dôležitosť podpory kariérneho rozvoja výskumníkov sa odrazila aj v tvorbe politík na európskej aj národnej úrovni. Väčšina z nich má nezáväzný, odporúčací charakter, premietajú sa však aj do tvorby finančných nástrojov a programov na podporu výskumu a vývoja Medzi kľúčové dokumenty, zahŕňajúce rôzne aspekty podpory kariérneho rozvoja patria:
Európska charta výskumných pracovníkov (ďalej len Charta) predstavuje súbor zásad, ktoré by mali umožniť rozvoj atraktívnych kariér vo výskume a vytvorenie prostredia podporujúceho excelentnosť vo výskume a inováciách. Aktualizovaná Charta prijatá v roku 2023 obsahuje 20 princípov v štyroch oblastiach:
I. Etika, integrita, rod a otvorená veda
II. Hodnotenie výskumných pracovníkov a pracovníčok, nábor a kariérny postup
III. Pracovné podmienky a kariérny postup
IV. Kariéry vo výskume a rozvoj talentov
Detailný prehľad jednotlivých princípov nájdete tu.
Nástrojom na podporu praktickej implementácie princípov Charty a Kódexu je Stratégia ľudských zdrojov vo výskume (HRS4R). Stratégia ponúka podrobný postup, ktorý umožňuje organizáciám začleniť zásady týchto dokumentov do vlastných politík ľudských zdrojov a zlepšiť tak podmienky pre ich riadenie a rozvoj.
Zistite viac o tom, ako implementovať Stratégiu ľudských zdrojov vo výskume.
Európsky rámec pre kariéru vo výskume bol prijatý s cieľom zjednotiť kariérne štruktúry v rámci rôznych krajín ERA a sektorov zamestnávania a uľahčiť tak mobilitu v jej rôznych podobách. Rámec poskytuje referenčný bod pre výskumných pracovníkov a ich zamestnávateľov tak, že zachytáva základné charakteristiky a kompetencie, ktoré nadobúdajú výskumníci počas svojej kariéry bez ohľadu na sektor, v ktorom pôsobia. Viac informácii nájdete tu.
ResearcComp upriamuje pozornosť na prenosné zručnosti potrebné pre efektívnu a úspešnú kariéru nielen v akademickom prostredí ale aj v ďalších sektoroch, vrátane priemyslu, verejnej správy a neziskového sektora.
O aké zručnosti ide? ResearchComp ich pomenúva 38 v siedmych oblastiach: kognitívne schopnosti, výskum, manažment výskumu, využívanie výskumných nástrojov, dopad výskumu, práca s ostatnými a sebamanažment).
Pre každú zo zručnosti definuje ResearchComp štyri rôzne úrovne ovládania od základnej po expertnú úroveň. Napríklad. pri schopnosti tímovej práce sa na základnej úrovni (teda zväčša u doktorandov a doktorandiek) predpokladá schopnosť pracovať v tíme pod vedením a uznať príspevok ďalších členov tímu. Pokročilá úroveň tejto zručnosti už predpokladá schopnosť tímy viesť a budovať.
ResearchComp bol vyvinutý Európskou komisiou a je prvým kompetenčným rámcom zosúladeným s Európskou klasifikáciou zručností, kompetencií a povolaní (ESCO).
Profesionálne siete a združenia
Využite možnosť vymienať si skúsenosti s inými profesionálmi, ktorí sa venujú rôznym aspektom profesionálneho rozvoja výskumníkov. Existuje viacero formálnych aj neformálnych európskych sietí, ktoré takýchto profesionálov združujú. Platformy na výmenu skúsenosti v oblasti podpory kariérneho rozvoja nájdete aj na Slovensku.
Professionals in Doctoral Education - PRIDE je sieť ktorej cieľom je prepájať a podporovať profesionálov v oblasti doktorandského vzdelávania. Vznik siete iniciovalo Centrum pre doktorandské štúdium Viedenskej univerzity a na plné členstvo je potrebné uhradiť členský poplatok. Stránka siete však umožňuje aj bezplatnú registráciu, vďaka ktorej získate prístup k množstvu zaujímavých zdrojov, či možnosť participovať na webinároch organizovaných sieťou. Aktivity siete môžete taktiež sledovať na LinkedIn.
Združenie pre kariérové poradenstvo a rozvoj kariéry spája odborníkov pôsobiacich v oblasti kariérového poradenstva a rozvoja kariéry na Slovensku. Jeho cieľom je podporovať odborný rast a vzdelávanie odborníkov z oblasti kariérového poradenstva a rozvoja kariéry, šíriť povedomie o kariérovom poradenstve a rozvoji kariéry a zlepšovať prístup k poradenstvu pre všetkých ľudí v akomkoľvek okamihu a situácii ich života.
Euroguidance je celoeurópska sieť, ktorá podporuje rozvoj služieb celoživotného poradenstva prostredníctvom výmeny príkladov dobrej praxe. Sieť Euroguidance zároveň podporuje mobilitu v Európe za účelom vzdelávania sa a odbornej prípravy. Slovenské centrum Euroguidance je súčasťou Slovenskej akademickej asociácie pre medzinárodnú spoluprácu (SAAIC).
Rozvoj kariéry výskumníkov je prioritou rastúceho počtu servisných centier EURAXESS naprieč celou Európou. Členov siete, ktorí sa tejto téme venujú nájdete na európskom portáli EURAXESS.