Európsky rámec pre kariéru vo výskume
Odporúčanie Rady z 18. decembra 2023 týkajúce sa európskeho rámca na prilákanie a udržanie talentov v oblasti výskumu, inovácií a podnikania v Európe (Európsky rámec pre kariéru vo výskume) si kladie za cieľ udržať talentovaných výskumníkov v Únii a urobiť z Európy atraktívnu destináciu pre výskumné talenty z celého sveta. Prehodnocuje definíciu „výskumného pracovníka“ a popis činností, ktoré výskumní pracovníci vykonávajú, pričom zabezpečuje, že zahŕňa najširšiu škálu kariérnych možností. Snaží sa podporovať medziodvetvové a interdisciplinárne kariéry, podnikanie a inovácie náležitým uznaním relevantnosti všetkých rôznych kariérnych dráh pre výskumníkov vrátane akademickej obce, podnikania, verejnej správy alebo neziskového sektora.
Európsky rámec pre kariéru vo výskume poskytuje sa jasné vymedzenie pojmu „výskumný pracovník“, s cieľom umožniť riadne uznanie tohto povolania v Európe. Objasňuje tiež, že výskumníci môžu vykonávať rôzne výskumné profesie vo všetkých relevantných sektoroch vrátane akademickej obce, obchodu, verejnej správy a neziskového sektora. Uznáva množstvo úloh riadenia výskumu, ktoré vykonávajú výskumní pracovníci alebo iní odborníci, pričom zdôrazňuje význam ďalšej analýzy a zosúladenia týchto profesií na európskej úrovni.
„Výskumní pracovníci“ sú odborníci zapojení do tvorby a vytvárania nových vedeckých poznatkov na základe originálnych koncepcií alebo hypotéz. Vedú výskum a vylepšujú alebo vyvíjajú koncepcie, teórie, modely, infraštruktúry, postupy, zariadenia, softvér alebo prevádzkové metódy. Výskumní pracovníci môžu byť úplne alebo čiastočne zapojení do rôznych druhov činností – ako napríklad základný alebo aplikovaný výskum, experimentálny vývoj, obsluha výskumného vybavenia, riadenie projektov v ktoromkoľvek odvetví hospodárstva alebo spoločnosti a šírenie a valorizácia výsledkov výskumu. Môžu byť tiež čiastočne zapojení okrem iného do riadenia projektov, výučby, mentorstva, podpory tvorby politiky založenej na dôkazoch, postupov otvorenej vedy, činností v oblasti prenosu poznatkov a technológií a vedeckej komunikácie. Výskumní pracovníci identifikujú možnosti na nové činnosti v oblasti výskumu a vývoja. Tieto možnosti riadia a plánujú vo vzťahu k nim, a to s využitím zručností na vysokej úrovni a vedomostí, ktoré získali formálnym vzdelávaním a odbornou prípravou, prípadne zo skúseností.
Výskumní pracovníci môžu vykonávať svoje činnosti s rovnakou relevantnosťou vo všetkých odvetviach, v ktorých sa realizuje výskum a inovácie, vrátane akademickej sféry, priemyslu, podnikania, verejnej správy a tretieho sektora, ak ich zručnosti, vedomosti a prístupy môžu byť v daných odvetviach prínosom pre európsku spoločnosť, systém výskumu a inovácií a hospodárstvo.
Európsky rámec pre kariéru vo výskume definuje štyri základné profily do ktorých by sa všetci výskumní pracovníci mali zaradiť, a to bez ohľadu na ich postavenie a odvetvie zamestnania:
a) R1 – výskumný pracovník v prvom štádiu: výskumní pracovníci, ktorí realizujú výskum pod dohľadom, a to až do získania doktorátu alebo ekvivalentnej úrovne kompetencií a skúseností;
b) R2 – uznaný výskumný pracovník: výskumní pracovníci, ktorí sú absolventmi doktorandského štúdia alebo majú ekvivalentnú úroveň kompetencií a skúseností, ale ešte nedosiahli významnú úroveň nezávislosti pri vývoji vlastného výskumu, získavaní financovania alebo vedení výskumnej skupiny;
c) R3 – skúsený výskumný pracovník: výskumní pracovníci, ktorí sú absolventmi doktorandského štúdia alebo majú ekvivalentnú úroveň kompetencií a skúseností, ktorí sú schopní nezávisle vyvíjať vlastný výskum, získať financovanie alebo viesť výskumnú skupinu;
d) R4 – vedúci výskumný pracovník: výskumní pracovníci, ktorí sú absolventmi doktorandského štúdia alebo majú ekvivalentnú úroveň kompetencií a skúseností a ktorých partneri uznávajú ako vedúcich výskumných pracovníkov v príslušnej oblasti výskumu.
Na základe odporúčania sa profily R1 a R2 považujú za výskumných pracovníkov na začiatku kariéry a profily R3 a R4 za samostatných výskumných pracovníkov.
Členským štátom sa odporúča, aby podporovali používanie odkazov na profily vo všetkých oznámeniach o voľných pracovných miestach, ktoré sú adresované osobitne výskumným pracovníkom, alebo v prípade potreby vyzvali inštitúcie vysokoškolského vzdelávania a výskumné organizácie, aby tak urobili. Profily by sa nemali považovať za fázy postupu v kariére.
Celé znenie dokumentu, ktorý predstavuje Európsky rámec pre kariéru vo výskume nájdete tu.
Zaujímajú vás ako sú špecifiká kariéry vo výskume naprieč Európou? Štúdia MORE 4 ponúka najkomplexnejší prehľad o mobilite a kariérnych cestách výskumníkov v ERA.
Súčasťou odporúčania je aj Nová charta výskumných pracovníkov uvedená v prílohe II. Viac o Charte nájdete tu.