Skip to main content
Slovakia

Európska charta výskumných pracovníkov

Európska charta výskumných pracovníkov

Európska charta výskumných pracovníkov (ďalej len Charta) predstavuje súbor zásad, ktoré by mali umožniť rozvoj atraktívnych kariér vo výskume a vytvorenie prostredia podporujúceho excelentnosť vo výskume a inováciích. Princípy charty tvoria základný rámec pre implementáciu Stratégie ľudských zdrojov vo výskume.  

Charta je zameraná na práva a povinnosti výskumných pracovníkov a pracovníčok, ich zamestnávateľov, výskum financujúcich organizácií aj tvorcov politík. Zahŕňa 20 princípov v 4 oblastiach:

  • Etika, integrita, rod a otvorená veda
  • Hodnotenie výskumných pracovníkov, nábor a postup
  • Pracovné podmienky a postupy
  • Kariéry vo výskume a rozvoj talentov

Charta prijatá v roku 2023 aktualizuje  Európsku chartu výskumných pracovníkov a Kódex správania pre nábor výskumných pracovníkov z roku 2005, pričom zjednodušuje celkovú štruktúru dokumentu a posilňuje dôraz na vybrané oblasti (napr. otvorená veda, rodová rovnosť).

Znenie Charty je prílohou Odporúčania Rady z 18. decembra 2023 týkajúceho sa európskeho rámca na prilákanie a udržanie talentov v oblasti výskumu, inovácií a podnikania v Európe (nižšie uvedené princípy sú prevzaté z tohto dokumentu).

Pilier 1: Etika, integrita, rod a otvorená veda

V tomto pilieri sú združené základné zásady charty výskumných pracovníkov spolu s jej záväzkom podporovať excelentnosť vo výskume, ktorý sa v tejto súvislosti vykladá ako podpora najlepších možných výskumných tímov a projektov bez rodového vychýlenia alebo inej zaujatosti.  V dôsledku prierezovej povahy všetkých týchto hodnôt sa očakáva, že sa budú uplatňovať a zohľadňovať pri zavádzaní ostatných zásad.

Pilier 2: Posudzovanie výskumných pracovníkov, nábor a postup

Posudzovaním výskumu by sa malo zabezpečiť rovnaké uznanie a odmena za kariéry výskumných pracovníkov bez ohľadu na odvetvie zamestnania alebo činnosti. Takéto posudzovanie by malo vychádzať z nestranného prístupu založeného na talentoch. Spravodlivé politiky v oblasti náboru a výberu výskumných pracovníkov sú základom otvoreného trhu práce pre výskumných pracovníkov a prispievajú k rozvoju európskeho výskumného priestoru.

Pilier 3: Pracovné podmienky a postupy

V tejto oblasti sa navrhuje niekoľko opatrení, ktorými sa prispieva k stabilite zamestnania, k vymedzeniu pracovných práv a povinností výskumného pracovníka a k tomu, aby zamestnávatelia a financujúce organizácie vytvorili výskumnú kultúru zacielenú na excelentnosť výskumu, čo umožní aj vybudovanie úspešnej výskumnej komunity.

Pilier 4: Kariéry vo výskume a rozvoj talentov

Výskumná komunita je rozmanitá z hľadiska talentov, zručností, kompetencií, kapacít a úloh. Čím viac sa tieto talenty podporujú a rozvíjajú, tým lepšia je kvalita výskumu a tým väčší význam majú vyprodukované vedomosti pre spoločnosť. Podpora kontinuálneho profesijného rozvoja spolu s odbornou prípravou v oblasti zručností je potrebná na udržanie kompetencií a poskytovanie širokej škály kariérnych príležitostí pre výskumných pracovníkov vo verejnom a v súkromnom sektore.