Skip to main content
Logo of EURAXESS
Slovak
Slovakia

Legálny pobyt Slovákov v zahraničí

Legálny pobyt Slovákov v zahraničí

Pre pracovný alebo študijný pobyt v zahraničí je rozhodujúce, či krajina, v ktorej plánuje občan SR pracovať alebo študovať, je členom Európskej únie/Európskeho hospodárskeho priestoru/Švajčiarska, alebo ide o tretiu krajinu.

  • POBYT V ŠTÁTOCH EÚ/EHP/ŠVAJČIARSKU

    V prípade, že je vašou cieľovou krajinou krajina EÚ/EHP alebo Švajčiarsko, rozlišuje sa, či plánujete v krajine zostať kratšie alebo dlhšie ako 3 mesiace a či tam budete pracovať. Konkrétne postupy registrácie sa líšia v závislosti od úpravy v danom členskom štáte.

    Prehľad podľa krajín nájdete na stránke siete Európskych služieb zamestnanosti (EURES).

    Proces nahlasovania sa v takýchto prípadoch býva pomerne jednoduchý. Je však potrebné rátať s nejakou formou registrácie, preto si vždy zistite vopred či, kde a v akej lehote je nutné svoj pobyt nahlásiť. Takisto si zistite, aké dokumenty budete na tento úkon potrebovať – okrem dokladu totožnosti to môže byť napríklad potvrdenie o návšteve školy či pracovná zmluva.

    Kde hľadať bližšie informácie?

  •  

    Ak je destináciou vášho plánovaného pobytu tretia krajina, bližšie informácie o podmienkach vstupu slovenských občanov do jednotlivých krajín a pobytu v nich nájdete na web stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ako aj na web stránkach zastupiteľských úradov SR v zahraničí.

    Vo všeobecnosti je potrebné sa pripraviť na formality spojené:

    • so vstupom do krajiny – napr. víza;
    • s legalizáciou pobytu – napr. nahlásenie pobytu, získanie povolenia na pobyt;
    • so zaevidovaním na príslušných úradoch – napr. ohľadom sociálneho a zdravotného zabezpečenia, daní;
    • s udelením pracovného povolenia – napr. písomný prísľub budúceho zamestnávateľa.

    Príprava v zásade spočíva v zistení si všetkých podmienok dostatočne dopredu (vzhľadom na to, že niektoré administratívne záležitosti môžu trvať pomerne dlho) a následnom získavaní potrebných dokumentov.

     

     

    Uvedený zoznam slúži len na ilustráciu a poskytnutie predstavy o tom, čo všetko môžete potrebovať, v žiadnom prípade nie je vyčerpávajúci.

    Odporúčame počítať s tým, že získanie niektorých týchto dokladov môže skutočne trvať pomerne dlho. So zisťovaním, čo všetko potrebujete predložiť v konkrétnej krajine, vám ochotne pomôžu miestne Servisné centrá EURAXESS v danej krajine. V prípade, že vo vašej cieľovej krajine takéto servisné centrum nie je, vždy sa môžete obrátiť na príslušné veľvyslanectvo či konzulát.

    Pri doprave do cieľovej krajiny (najmä autom, autobusom alebo vlakom) si overte, či s krajinami, ktorými budete prechádzať, má Slovensko bezvízový styk. V prípade cesty autom sa informujte, či v danej krajine platí slovenský vodičský preukaz.