Ako na kariérny rozvoj
Táto sekcia je určená najmä pre výskumníčky a výskumníkov na začiatku ich kariéry. Ponúka informácie, ktoré vám môžu pomôcť objaviť rôznorodé kariérne príležitosti nielen v akademickom prostredí. Zistíte viac o zručnostiach, ktoré sú potrebné pre úspešnú kariéru vo výskume ako aj o zručnostiach, ktorými ako výskumník či výskumníčka disponujete a sú atraktívne aj pre iné segmenty trhu práce. Sekcia zahŕňa aj prehľad nástrojov a aktivít, ktoré môžete využiť pre svoj profesionálny rozvoj. Ponúka aj informácie o aktivitách na podporu profesionálneho rozvoja v regiónoch Slovenska.
Zručnosti pre kariéru vo výskume
Tak ako každá profesijná cesta, aj výskum si vyžaduje určitý set zručností a znalosti. Existuje viacero rámcov, ktoré tieto zručnosti pomenúvajú.
Jedným z nich je ResearchComp - nástroj, ktorý bol vyvinutý Európskou komisiou a je prvým kompetenčným rámcom zosúladeným s Európskou klasifikáciou zručností, kompetencií a povolaní (ESCO).
ResearcComp upriamuje pozornosť na prenosné zručnosti potrebné pre efektívnu a úspešnú kariéru nielen v akademickom prostredí ale aj v ďalších sektoroch, vrátane priemyslu, verejnej správy a neziskového sektora.
O aké zručnosti ide? ResearchComp ich pomenúva 38 v siedmych oblastiach: kognitívne schopnosti, výskum, manažment výskumu, využívanie výskumných nástrojov, dopad výskumu, práca s ostatnými a sebamanažment).
Pre každú zo zručnosti definuje ResearchComp štyri rôzne úrovne ovládania od základnej po expertnú úroveň. Napríklad. pri schopnosti tímovej práce sa na základnej úrovni (teda zväčša u doktorandov a doktorandiek) predpokladá schopnosť pracovať v tíme pod vedením a uznať príspevok ďalších členov tímu. Pokročilá úroveň tejto zručnosti už predpokladá schopnosť tímy viesť a budovať.
Nepredpokladá sa, že výskumníci získajú najvyššiu úroveň odbornosti vo všetkých 38 zručnostiach. To, ktoré zručnosti budú v akej miere potrebovať závisí nielen od štádia ich kariéry, ale aj konkrétnej oblasti či kariérnej cesty, pre ktorú sa rozhodnú – iný mix zručností bude potrebný pre vysokoškolského pedagóga, iný pre výskumníčku v priemysle. Výskumníci by však mali rozvíjať kompetencie vo všetkých 7 oblastiach. Spôsobov ako ich rozvíjať je celý rad od špecializovaných kurzov, cez školenie na pracovisku, vzájomné učenie sa v tíme, koučing, mentoring a ďalšie.
- Abstraktné myslenie
- Kritické myslenie
- Analytické myslenie
- Strategické myslenie
- Systémové myslenie
- Riešenie problémov
- Kreativita
- Znalosť disciplíny
- Schopnosť vykonávať vedecký výskum
- Schopnosť vykonávať interdisciplinárny výskum
- Písanie výskumných dokumentov
- Uplatňovanie princípov výskumnej etiky a integrity
- Schopnosť mobilizovať potrebné zdroje
- Manažment projektov
- Vyjednávanie
- Hodnotenie výskumu
- Podpora publikovania s otvoreným prístupom
- Spravovanie výskumných dát
- Podpora občianskej vedy
- Ochrana práv duševného vlastníctva
- Využívanie Open Source softvéru
- Účasť na publikačnom procese
- Diseminácia výsledkov výskumu vo vedeckej komunite
- Učenie v akademickom alebo odbornom kontexte
- Komunikácia výskumu širokej verejnosti
- Veda pre politiku a spoločnosť
- Podpora otvorených inovácii
- Práca s inými
- Profesionálna komunikácia
- Networking
- Práca v tíme
- Duševná pohoda a rovnováha v práci
- Budovanie mentorských vzťahov
- Podpora začlenenia a rozmanitosti
- Osobný a profesionálny rozvoj
- Podnikavosť
- Plánovanie a seba-organizácia
- Zvládanie výziev a stresu
Existujú aj ďalšie rámce, ktoré identifikujú zručnosti a kompetencie kľúčové pre výskum. Researcher Development Framework vytvorený britskou organizáciou VITAE zahŕňa 62 zručností a kompetencií v štyroch oblastiach: ademické zručnosti, vedomosti a intelektuálne schopnosti, osobná efektívnosť a plánovanie a rozvoj kariéry. Každá kariérna cesta sa vyznačuje dôrazom na iné z týchto zručností. Preskúmajte, ktoré zo zručností sú kľúčové napríklad pre výskumníkov na začiatku kariéry alebo pre uplatnenie v súkromnom sektore (ďalšie VITAE Lenses nájdete tu)
Niekedy je potrebné "pretlmočiť" zručnosti do jazyka zamestnávateľov v iných sektoroch. Práve to si kladie za cieľ rámec DocPro. Súbor zručností ktoré sú potrebné pre dosiahnutie dopadu vo výskume zahŕňa rámec Innnovations for Impact.
Rámec Science4Policy opisuje kompetencie, ktoré je potrebné zvýšiť vplyv vedeckých poznatkov na lepšie politiky.
Ako začať s plánovaním kariéry?
Ak je pre vás téma plánovania kariéry nová, zorientujte sa v jej základných princípoch vďaka handbooku pre začínajúcich výskumníkov alebo nástroja pre kariérnu orientáciuna portáli EURAXESS.
Vyskúšajte aj MyIDP - My Individual Development Planner - jednoduchý online nástroj vytvorený magazínom Sciene. Venujte 20 minút sebahodnoteniu v oblasti zručností, hodnôt a záujmov. Na základe výsledkov tohto sebahodnotenia nástroj vyhodnotí zhodu s dvadsiatimi rôznorodými kariérnymi cestami, ktoré umožňujú uplatnenie zručností získaných počas doktorandského štúdia. Zistite, či je pre vás vhodnejšia kariéra vysokoškolského pedagóga alebo popularizátora vedy, výskumnícky alebo manažérky výskumu.
Kde hľadať príležitosti?
Pracovné príležitosti vo výskume môžete hľadať rôznymi spôsobmi. Existujú špecializované portály aj sociálne siete pre výskumníkov. Podceňovať však netreba ani networking a zapájanie sa do profesionálnych komunít.
Existuje viacero špecializovaných medzinárodných portálov, ktoré zverejňujú pracovné ponuky vo výskume. Najväčším európskym pracovným portálom je databáza EURAXESS Jobs, ktorá zverejňuje ponuky bez ohľadu na disciplínu, či sektor. Prístup do databázy je bezplatný.
Medzi ďalšie špecializované portály patria napr.:
- Science Careers - so zameraním na prírodné a technické vedy bez ohľadu na sektor
- Nature Careers - so zameraním na prírodné a technické vedy bez ohľadu na sektor
- THE UniJobs - so zameraním na pracovné ponuky na vysokých školách
- Find a PostDoc - so zameraním na posdoktorandské pozície
- Academic Positions
Nástrojom pre hľadanie príležitostí sú aj akademické sociálne siete napr. AcademiaEdu, ResearchGate alebo Mendeley. Najmä pre príležitosti v súkromnom sektore je vhodným nástrojom LinkedIn. Tieto siete nie sú zároveň dobrou platformou pre zdieľanie vášho výskumu a budovanie profesionálnych sietí.
Využívajte možnosť zúčastňovať sa konferencií a workshopov. Participujte na aktivitách odborných asociácii a vedeckých spolkov (napr. SEA, SSCHI, ECPR - podobné združenia nájdete v každej disciplíne).
Zapojte sa taktiež do aktivít interdisciplinárnych platforiem a združení a zdieľajte svoje skúsenosti s kolegami a kolegyňami z rôznych oblasti vedy. Na Slovensku pôsobia napríklad Mladí vedci SAV, Slovenská asociácia výskumníčok a inovátoriek, či združenie Žijem vedu.
Tipy pre rozvoj akademických zručností
Pre úspešné zvládnutie doktorandského štúdia a následnú kariéru v akademickom výskume sú zručnosti ako znalosť výskumných metód, akademické písanie, publikovanie či učenie. Veľkú časť týchto zručnosti, najmä tých, ktoré sú spojené s výskumom, si doktorandi osvoja počas samotného štúdia. Rozvoj niektorých zručností si však vyžaduje dodatočný tréning. Rozvoj akademických zručnosti je do veľkej miery viazaný na pracovisko, na ktorom pôsobíte. Využívajte možnosti, ktoré ponúka vaša katedra, či ústav. Informujte sa aj vo vašej akademickej knižnici o možnostiach osobných konzultácií a školení zameraných na identifikáciu publikačných príležitosti, či prácu s informačnými zdrojmi.
Aj pri rozvoji akademických zručností však môžete využiť množstvo online nástrojov a zdrojov.
Existuje napríklad celý rad publikácii, s množstvom tipov a trikov ako napísať dobrú dizertačnú prácu, či výskumnú štúdiu. medzi najznámejšie patria Thesis Whisperer alebo sekcia magazínu Science venovaná kariére.
Prehľad procesu publikovania vo vedeckých časopisoch ponúka online akadémia Elsevier. Bezplatný portál prevedie užívateľa celým procesom od identifikácie výskumnej otázky až po úspešné publikovanie.
Pri vyhľadávaní vhodného vedeckého časopisu vám môžu pomôcť stránky ako napr. Scimago Journal & Country Rank, ktorý umožňuje vyhľadávanie naprieč disciplínami a vydavateľskými skupinami.
Čoraz viac publikácii je v súčasností vydávaných cez tzv. otvorený prístup (open access). Prehľad problematiky otvoreného prístupu aj ďalších aspektov tzv. otvorenej vedy ponúka portál FOSTER. Školenia a poradenstvo venované problematike publikovania a otvoreného prístupu sú zvyčajne poskytované aj akademickými knižnicami. Sledujte taktiež platfomu, ktorú o tejto problematike vytvorilo Centrum vedeckých a technických informácií SR.