
Opatrenia Marie Skłodowska-Curie (Marie Skłodowska-Curie Actions – MSCA) v programe Horizont Európa (HE) 2021 -2027
Akcie „Marie Skłodowska-Curie" (Marie Skłodowska-Curie Actions - MSCA) sú zamerané na podporu medzinárodnej, interdisciplinárnej a medzisektorovej mobility. Pomoc je zacielená na všetky vedné odbory (bottom-up prístup). Jej cieľom je podporiť ľudské zdroje, mobilitu, ďalšie vzdelávanie a profesijný rast výskumných pracovníkov na európskej alebo medzinárodnej úrovni.
Základným dokumentom je dvojročný pracovný program Akcie Marie Skłodowska-Curie (MSCA) (2021-22). Celkový rozpočet na obdobie 2021-2027 presahuje 6 miliárd €, ktorý je rozdelený do podpory rôznorodých typov grantov:
Doktorandské siete by mali vytvoriť školiace moduly vrátane digitálnych, ktoré sa budú zaoberať kľúčovými prenosnými zručnosťami a kompetenciami spoločnými pre všetky oblasti a budú podporovať kultúru otvorenej vedy, inovácií a podnikania.
Dôraz sa kladie na plán kariérneho rozvoja, kvalitu odborného vedenia školiteľom, odbornú prípravu mladých výskumníkov.
Schémy doktorandských sietí zahrňujú:
Priemyslené doktoráty – ID (Industrial Doctorates): kombinácia tréningu doktorandov v akademickej a mimoakademickej oblasti, min. 1 partner z akademickej a 1 partner z mimoakademickej oblasti (aj z rovnakej krajiny)
Spoločné doktoráty – JD (Joint Doctorates):
zastrešené konzorciom spolupracujúcich inštitúcií vedúce k spoločným/viacnásobným diplomom
Cieľová skupina:
doktorandi t. j. výskumníci bez titulu PhD. zapísaní na doktorandské štúdium
Predkladatelia:
partnerstvá univerzít, výskumných inštitúcií, výskumnej infraštruktúry a súkromných spoločností vrátane MSP a i.
- min. 3 nezávislé právne subjekty z rôznych krajín EÚ/ pridružených štátov k HE (min. 1 z EÚ)
- pripojiť sa môže ktorýkoľvek relevantný subjekt z tretej krajiny
Financovanie:
- 360 osobomesiacov/projekt - doktorandské siete
- 360 + 180 osobomesiacov/projekt -priemyselné doktoráty a spoločné diplomy
- max. 40 % z celkového rozpočtu pre prijímateľov z jednej krajiny
Trvanie:
- pre projekt: 48 mesiacov
- pre doktoranda: 3 – 36 mesiacov
- hosťovanie u partnera (secondments): max. do 1/3 trvania tréningu
- Priemyselné doktoráty: 50 % mimo akademického sektora; môže byť v krajine hosťujúcej akademickej inštitúcie
Výzvy:
- 2021: 22. jún – 16. november 2021*
- 2022: 4. máj – 15. november *
*finálne dátumy budú upresnené až po prijatí pracovného programu MSCA pre roky 2021/22.
Schéma MSCA Postdoctoral Fellowship financuje projekty individuálnych riešiteľov. Je určená pre výskumných pracovníkov, ktorí majú doktorát a chcú získať nové zručnosti prostredníctvom tréningu a medzinárodnej, interdisciplinárnej a medzisektorovej mobility. O podporu sa môžu uchádzať vynikajúci výskumní pracovníci akejkoľvek národnosti, vrátane tých, ktorí sa chcú opätovne vrátiť do Európy alebo reštartovať prerušenú kariéru vo vede a výskume. Program taktiež podporuje prácu na výskumných a inovačných projektoch v mimoakademickom sektore.
Cieľová skupina:
výskumníci s titulom PhD (alebo jeho ekvivalentu), do 8 rokov výskumnej praxe po získaní PhD. (prepočítaná na plný úväzok)
Prijímateľ:
výskumná organizácia z akademického/mimoakademického sektora, ktorá má sídlo v EÚ/pridruženej krajine HE
Schémy:
- EPF – Európske postdoktorandské granty (z celého sveta do Európy; v rámci Európy)
- GPF – Globálne postdoktorandské granty (výskumníci pochádzajúci z Európy resp., s dlhodobým pobytom v EÚ alebo v pridružených krajinách HE v trvaní aspoň 5 rokov; na pobyt mimo EÚ/asociovaných krajín HE s povinnou fázou návratu)
- Doplnková schéma financovania - tzv. ERA fellowships určené pre žiadateľov zo štátov EÚ/pridružených krajín HE s nižším výkonom vo výskume.
Trvanie:
Európske postdoktorandské granty: 12 - 24 mesiacov (+ naviac maximálne 6 mesiacov na konci projektu na stáž v organizácii z mimoakademického sektora v štátoch EÚ/ asociovaných krajinách HE);
Globálne postdoktorandské granty: 24 - 36 mesiacov (12 - 24 mimo Európy a 12 mesiacov povinná fáza návratu do Európy) + naviac maximálne 6 mesiacov na konci projektu na stáž v organizácii z mimoakademického sektora v štátoch EÚ/ asociovaných krajinách HE
Výzvy:
- 2021: 22. jún – 12. október 2021*
- 2022: 14. apríl – 14. september 2022*
* finálne dátumy budú upresnené až po prijatí pracovného programu MSCA na roky 2021/2022.
Schéma MSCA na výmenu zamestnancov je určená pre organizácie z akademického aj mimoakademického sektora (vrátane MSP) z celého sveta. Cieľom je podporiť medzinárodnú, interdiciplinárnu a medzisektorovú mobilitu pracovníkov výskumu a inovácií, ktorá vedie k prenosu znalostí medzi zúčastnenými organizáciami.
Cieľová skupina:
Výskumníci v ľubovoľnom štádiu kariéry (doktorandi, postdoktorandi), administratívni pracovníci, manažéri, technický personál podporujúci výskumné/inovačné aktivity.
Trvanie projektu: max. 48 mesiacov
Trvanie vyslania: 1 – 12 mesiacov/účastník
Prijímateľ:
Konzorcium môžu vytvoriť univerzity, výskumné organizácie, výskumné infraštruktúry, súkromné spoločnosti vrátane MSP a i., minimálne 3 partnerské organizácie z rôznych krajín (minimálne z 2 rôznych krajín EÚ/asociovaných krajín HE); ak sú organizácie z toho istého sektora – min. 1 z 3 krajín musí byť umiestnená mimo EÚ/asociovaných krajín HE
Špeciálne charakteristiky: cieľom mobility/vyslania je medzinárodná, medzisektorová, interdisciplinárna skúsenosť; vyslanie nie je možné v rámci tej istej krajiny, vyslanie v rámci EÚ a asociovaných krajín HE by malo byť medzisektorové/ ak sa realizuje v tom istom sektore, musí byť interdisciplinárne (max. 1/3 z osobomesiacov projektu)
Financovanie: 360 osobomesiacov /projekt.
Výzvy:
- 2021: 7. október 2021 – 9. marec 2022*
- 2022: 6. október 2022 – 8. marec 2023*
* finálne dátumy budú upresnené až po prijatí pracovného programu MSCA na roky 2021/2022.
Cieľom schémy je posilnenie ľudských zdrojov v oblasti výskumu a inovácií na regionálnej, národnej alebo medzinárodnej úrovni a podpora sektorovej mobility výskumných pracovníkov vo všetkých fázach ich kariéry. Navrhované doktorandské a postdoktorandské programy sa môžu vzťahovať na všetky výskumné disciplíny („zdola nahor“). Dôrazne sa podporuje synergia financovania s európskymi štrukturálnymi a investičnými fondmi (EŠIF, národné programy, Erasmus +).
Cieľová skupina:
doktorandi a postdoktorandi (v čase uzávierky spolufinancovaného programu)
Trvanie projektu: max. 60 mesiacov
Trvanie tréningu: min. 3 mesiace v prípade každého výskumníka financovaného z programu
Prijímateľ: organizácia so sídlom v EÚ/asociovanej krajine HE
Špeciálne charakteristiky: vyslanie – v rámci tréningu môže byť výskumník vyslaný do inej organizácie, než je prijímajúca organizácia a to maximálne do 1/3 z celkového trvania tréningu výskumníka.
Príspevok EÚ:
- max. 10 mil. EUR/prijímateľa, min. 3 výskumníci
- dotácia 70 % nákladov na živobytie a mobilitu
Výzvy:
- 2021: 12. október 2021 – 10. február 2022*
- 2022: 10. október 2022 – 9. február 2023*
* finálne dátumy budú upresnené až po prijatí pracovného programu MSCA na roky 2021/2022.
Cieľom je prostredníctvom Európskej noci výskumníkov priblížiť výskum a výskumníkov širokej verejnosti, predstaviť úlohu vedy pre spoločnosť a ekonomiku, jej vplyv na každodenný život, či zvýšiť záujem mladých ľudí o kariéru výskumníka.
Cieľová skupina: verejnosť
Trvanie projektu: max. 2 roky (2 ročníky)
Prijímateľ: organizácia/konzorcium aspoň 2 organizácií – so sídlom v EÚ/asociovanej krajine HE
Financovanie: cca 50 000 až 150 000 EUR/ročník
Špeciálne charakteristiky: okrem iného prezentovať priority Európskej komisie a Európskych výskumných a inovačných misií, propagovať EÚ a dopad je politík na život občanov, rodovú rovnosť, otvorenú vedu
Výzvy:
- 2021: 17. jún – 7. október 2021
* finálne dátumy budú upresnené až po prijatí pracovného programu MSCA pre rok 2021.
Doplnkové aktivity na propagáciu, podporu napríklad: Spolupráca Národných kontaktných bodov pre oblasť MSCA, MSCA medzinárodná spolupráca – propagácia, monitorovanie príležitostí, problémov, MSCA na podporu výskumníkov v ohrození a i.
Oficiálna stránka Akcie Marie Sklodowska Curie
Národná kancelária proramu Horizont Európa/MSCA - úvodná stránka